29.02.2012

Vardır Bir Hayır...


Bazen öyle zorlu anlar yaşarız ki istediğimiz şeyler olmaz çok üzülürüz işte o zaman devreye girer (ve genellikle hep deriz ki) “vardır bir hayır.”

Ya hayır olduğuna inanamasak bu cümleyi kuramasak nasıl geçer zaman. Kaderimize gönül rahatlığıyla, içimiz sızlasa da nasıl teslim oluruz. Olamayız... Bazı şeyleri öyle güçlü isteriz ki olmaması can yakmaktan öte, bir şeyler götürür bizden. Teslim olunabilecek çok fazla bir şey kalmaz zaten olamayanların sonrasında. “Hayır” demek en manidar olgunluk olur. Olgunluk diyorum çünkü hayırlısı böyleymiş demek olgunluk ister. Herkes diyemez ve kabullenemez. Çok istersen kabullenemezsin kolay kolay. Düşer düşer yeniden kalkar aynı yolda devam etmek istersin.(Hem de gücün tükene tükene) Kaderin sapakları vardır istediğince sapabildiğin ama çizilmiş bir güzergâhı da vardır. Ne kadar saparsan sap aynı caddeye çıkar yolun. Bu mu acaba zorumuza giden, bunu mu kabullenemiyoruz? İki sokak öteye gidebilme iradesine sahip olduk diye, hayatımızı tamamıyla ele almak istiyoruz da ondan mı olmuyor.

Kendi kaderine söz geçireceksin diye kaptırma kendini, olacak diye bin felaket yaşayıp yine aynı yerden devam etmeye çalışma. (diyor iç ses)

İç ses hep doğruyu söylüyor ama gel gör ki insan neyin nasip olduğunu neyin zorlanması gereken bir kapı olduğunu bilemiyor. Bilsek hiç yürürmüyüz bile bile uçurumlara hem de bu kadar gönüllü… Körebe oynar mıyız hayatla, bile bile lades der miyiz?

Tam tersini düşünelim bir de. Çırpınır çırpınır çıkamayız bazen yaşadığımız hayatın içinden. Olanlar da can sıkıcıdır bazen olmayanlar da. Bulunduğun noktaya biri seni lehimler adeta. İstemediğin hayatın içinde boğulup gidersin ve kalkıp bunun daha hayırlı olduğunu düşünemezsin.

Sonra bir gün bakarız hayatımıza hiçbir uyarıdan nasibimizi almamışız. Kâinat el birliği yapmış olmayacak zorluklar yaşatmış (bizim iyiliğimiz için) yinede ille de olacak demişiz ve olmuş. Görebilsen olmadan önce olacakları, tüm benliğinle istediğin için üzülürsün bir de. Bazı şeyler mücadeleyi hiç hak etmez ve bazı şeyler de huzura ramak kala terk edilir. İnsanoğlu kazandığı ve kaybettikleri arasında koca bir muamma. İşte dedim ya nerde durulması gerektiğini ve neyin mücadeleye değdiğini bilemiyor insan. Belki bilsek de birileri için yine acı çeker miyiz? Çekeriz…

Ah ne garip…

Amak-ı Hayal

16 yorum:

 1. Vardır bir hayır keşke'den evladır..
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Uğraşıp durmamızda da vardır bi hayır...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin bir önceki yorumundan ilham alıp yazdım bu yazıyı ama bence zorlama artık:D:D

   Sil
 3. Okurken durup durup düşündüm. Ne demişler; " Olduğu kadar, olmadığı KADER" .... Şu sıralar durumumu özetleyen bir yazı okudum.
  Kalemine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım

   Sevgiler...

   Sil
 4. "Vardır bir hayır" anlık teselli aslında. O an, hayırsız olanı bile isterken, zamanla anlıyoruz hayırın aslında olmaması gerektiğini. Daha iyisiyle karşılaştığımızda anlıyoruz, hayırın onda olduğunu. İsyan etmektense "vardır bir hayır" demekten başka çare yok maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teselli değil aslında sonrasın görememezlik bilememezlik benim dediğim istediğim olsun inadı...
   teselli hariicnde katılıyorum sözlerine.. haklısın...

   Sevgiler...

   Sil
 5. Bende bir mimin var, cevaplamak istersen sevinirim. ;)

  YanıtlaSil
 6. Herşeyde vardır bi hayır diye gönülden diyebilirsem çırpınıp durmuyorum bişeylerin olması için. Ama dilden diyince gönül iflah olmuyor.
  Bu yazını bu kadar geç görmemin sorumlusu bloger sanırım çözemedim bi kaç kişide hep böyle yapıyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger sorunları engel olamaz bize sen istersen geçte olsa görür ve okursun yazılarımı bu da beni mutlu ediyor...

   Herşeyde var bir hayır cümlesini, olması için çaba sarfedilmemiş şeylerin ardından demek zaten kendini kandırmak olur ki..

   ama dediğin gibi dil söylerde gönül yinede iflah olmaz...

   Sevgiler canım.

   Sil
 7. Nerde duracağımızı ah bir bilsek.."Vardır bir hayır " diyebilsek..Belki o zaman bu büyük sınavı
  kazananlardan oluruz..

  Teşekkürler bu güzel yazı için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen bi bilsek:)

   Ben teşekkür ederim
   Sevgiler...

   Sil

Paylaşmak Güzeldir ;)